Мени


SELF-SERVICE / САМОПОСЛУЖУВАЊЕ

Крафт Пиво

Цена
Крафт пиво250/500ml100/150
Крафт пиво Monyo330ml200
Служиме исклучиво свежо занатско (craft) пиво. Прашајте на барот што моментално е достапно.

Кафе

Цена
Еспресо Specialty Coffee FFCR*25ml80
Еспресо Specialty Single Origin 18g25ml120
Ристрето15ml80
Дупло еспресо *55ml120
Кортадо *80ml90
Капучино *180ml100
Лате (Д.Е) *220ml130
Американо (Д.Е)180ml120
Кемекс XL за 2 лица500ml280
V60 *300ml150
Аеропреса *150ml150
Виетнамско сигначр150ml120
Cold Brew – Ладно цедено кафе100ml120
Фредо Еспресо55ml120
Служиме исклучиво сопствено свежо печено кафе од највисока класа. Се карактеризира со силни мирисни ноти, арома, киселост, препознатлива основа но и силен траен вкус кој долго се задржува.
Кафето е сезонско овошје и сосема е нормално да содржи киселини како секое друго овошје.
*Можат да се сервираат ладни.
Додатоци за кафе
Цена
Овесно млеко30
Соино млеко30

Топли пијалоци

Цена
Мача лате220ml130
Чај (микс од повеќе тревки)250ml100
Служиме исклучиво сопствено свежо печено кафе од највисока класа. Се карактеризира со силни мирисни ноти, арома, киселост, препознатлива основа но и силен траен вкус кој долго се задржува.
Кафето е сезонско овошје и сосема е нормално да содржи киселини како секое друго овошје.

Безалкохолен бар

Цена
Пелистерка250ml/750ml60/120
Аква Пана250ml/750ml80/150
Сан Пелегрино250ml/750ml80/150
Кока Кола / Фанта / Швепс250ml100
Тоник London Essence200ml120
Сан Пелегрино сокови330ml100
Ладно цеден портокал250ml120
Цеден сок калинка200ml160
Домашна Лимонада250ml120

Торта бар & Гутен морген

Цена
Банана sourdough кејк80
Брауни / Блонди90
Special кејк90/150
Куки60
Callebaut чоколатце30
Sourdough со путер *леб од кисело тесто60
Sourdough со путер и џем80
Грил чиз Sourdough120
Сите производи се направени рачно во Свемир – без адитиви, стабилизатори и вештачки додатоци. Користиме исклучиво путер, маслиново масло, најквалитетно свежо млеко и Белгиско Callebaut чоколадо.

Коктели

Цена
Кампари сода180
Аперол/Кампари шприц320
Џин & Тоник *250
Негрони290
Олд Фешнд290
Виски Саур290
Еспресо Мартини290
Американо аперитиво220
Џин Саур220
Користиме најквалитетен алкохол и состојки во адекватни дози и пропорции за креирање на совршен баланс во нашите коктели.
*Во секој Џин & Тоник додаваме природни зачини за нагласување на аромата, карактерот и нотите на џинот!

Виски

Цена
Laphroaig 10 YO40ml350
Bowmore 12YO40ml280
Laphroaig Select40ml240
Nikka Days Japan Whisky40ml300
Bushmills 10YO40ml240
Proper Twelve40ml220
Glen Moray 15 YO40ml200
Auchentoshan 12 YO40ml200
Bowmore No.140ml200
Jura 10 YO40ml200
Tenjaku Whisky Pure Malt40ml200
Johnnie Walker Black Label 12 YO40ml200
Wild Turkey 10140ml180
Wild Turkey Bourbon40ml180
Bulleit Bourbon40ml180
Glen Moray 12 YO40ml180
Jack Daniels40ml180
Tenjaku Japan Whisky40ml180
Glen Moray Sherry Cask40ml180
Sir Edwards 12 YO40ml150
Four Roses40ml150
Jameson Irish40ml150
Pogues Irish40ml150
Jim Beam40ml150

Џин

Цена
Gin Mare40ml350
Monkey 4740ml350
Etsu40ml250
The Botanist40ml240
Ukiyo40ml240
Hendrick’s Flora40ml240
Suntory Roku Japanese craft gin40ml 220
Hendrick’s40ml200
Hendrick’s Midsummer40ml200
Hendrick’s Neptunia40ml200
Malfy Gin Rosa40ml200
Malfy Gin Limone40ml200
Malfy Gin40ml200
Malfy Gin Arancia40ml200
Tanqueray No.1040ml200
Tanqueray Royale40ml180
Bulldog40ml180
Smidgin Orient (MK)40ml180
Smidgin Velvet (MK)40ml180
Smidgin (MK)40ml150
Jaisalmer Indian Craft40ml180
Gordon’s Pink40ml150
Gordon’s Mediterranean Orange40ml150
Whitley Neill40ml150
Bombay Sapphire40ml150
Tanqueray40ml150
Tenjaku Gin40ml180
Направи Џин & Тоник од секој џин! Во секој Џин & Тоник додаваме природни зачини за нагласување на аромата, карактерот и нотите на џинот!

Останато

Цена
Водка Belvedere40ml200
Водка Absolut40ml150
Текила Jose Cuervo Silver40ml100
Текила Jose Cuervo Gold40ml100
Француски коњак Hennessy VS40ml240
Дигестив Jägermeister40ml150

SELF-SERVICE / САМОПОСЛУЖУВАЊЕ


ЗАБРАНЕТО СЛУЖЕЊЕ АЛКОХОЛ НА МАЛОЛЕТНИ ЛИЦА!

Цените се изразени во МКД со ДДВ. За состав и алергени во храна прашајте пред нарачка. Се извинуваме доколку Вашиот прв избор не е достапен во моментот.